Akademicki Dzień Pamięci

6 listopada 2017 r. obchodziliśmy 78. rocznicę akcji Sonderaktion Krakau, przeprowadzonej przez gestapo w 1939 roku. 6 listopada 1939 r. 183 profesorów i pracowników naukowych krakowskich uczelni wyższych (w tym 155 pracujących na Uniwersytecie Jagiellońskim) zostało aresztowanych i wywiezionych do obozów koncentracyjnych w Sachsenhausen i Dachau. Dla uczczenia tych tragicznych wydarzeń obchodzony jest Akademicki Dzień Pamięci.

W tym dniu pamiętamy również o zmarłych profesorach Uniwersytetu Jagiellońskiego, składając wieńce na krakowskich cmentarzach. Podczas uroczystości członkowie kół naukowych działających przy naszym Instytucie wraz z dr Katarzyną Smoter oraz dr Barbarą Łuczyńską, emerytowaną pracowniczką Instytutu, zapalili znicze i złożyli kwiaty na grobach zmarłych pracowników Instytutu Pedagogiki spoczywających na cmentarzu Rakowickim, Salwatorskim oraz Batowickim.

Fot. K. Smoter

Data opublikowania: 07.11.2017