Informacje o badaniach dr. Łukasza Tomczyka w serwisie Nauka w Polsce

Serwis Nauka w Polsce Polskiej Agencji Prasowej opublikował komunikat z badań pracownika Instytutu Pedagogiki, dr. Łukasza Tomczyka dotyczących skalę problematycznego używania smartfona wśród młodzieży.

"Co trzeci młody człowiek bez smartfona w zasięgu ręki czuje się niepewnie i ciągle ucieka do niego myślami. Co czwarty słyszy od bliskich uwagi, że zajmuje się smartfonem, zamiast rozmawiać - pokazały badania prowadzone przez dr. Łukasza Tomczyka z UJ.

Naukowiec z Instytutu Pedagogiki Uniwersytetu Jagiellońskiego tłumaczy, że to, co dawniej nazywano potocznie uzależnieniem od internetu, to już określenie błędne. Poprawnie powinno się mówić: problematyczne używanie internetu. To jednak ciągle szerokie pojęcie. Dlatego w jego obrębie wyróżniono kilka bardziej szczegółowych zjawisk. Wśród nich są m.in. nomofobia i phubbing".

Zapraszamy do lektury:

Data opublikowania: 16.05.2022