„Komunikowanie się u kresu życia” – konferencja naukowa 17 X br.

„Komunikowanie się u kresu życia” – otwarta konferencja naukowa

17 października 2017 roku o godzinie 9:00 w Auditorium Maximum Uniwersytetu Jagiellońskiego przy ul. Krupniczej 33 w Krakowie odbędzie się III edycja konferencji naukowej Opieka Paliatywna i Hospicyjna – medycyna, humanizm, wolontariat – w tym roku pod hasłem „Komunikowanie się u kresu życia”.

Konferencja ma charakter otwarty, udział w niej jest bezpłatny. Skierowana jest do naukowców, ekspertów, praktyków, lekarzy, doktorantów, studentów, wolontariuszy, organizacji społecznych i pozarządowych oraz wszystkich zaangażowanych lub zainteresowanych opieką paliatywną i hospicyjną.

Udziału w Konferencji wymaga wypełnienia formularza zgłoszeniowego, dostępnego na stronie http://www.paliatywna.uj.edu.pl/

Uczestnicy Konferencji otrzymają dyplomy uczestnictwa, a dla lekarzy zostanie przyznanych 6 punktów edukacyjnych.

Celem III edycji Konferencji jest zwrócenie uwagi jej uczestników - studentów, pracowników i wolontariuszy zespołów paliatywnych i hospicjów, jak i innych ośrodków opiekujących się chorymi na rolę odpowiedniej komunikacji z chorym oraz z jego rodziną, w tym na umiejętność prowadzenia trudnych rozmów o nieuleczalnej chorobie i śmierci. Intencją jest również przekazanie wiedzy na temat medycznych, filozoficznych, psychologicznych i humanistycznych aspektów rozmów i szeroko pojętej komunikacji u kresu życia, w obliczu śmierci i umierania oraz popularyzacja medycyny paliatywnej, opieki hospicyjnej i wolontariatu, a przy tym przypomnienie jak ważną rolę te elementy odgrywają w codziennej opiece nad terminalnie chorymi i w naszym życiu.

Ostatni okres życia, w którym nieuleczalnie chory człowiek może żyć do naturalnej śmierci bez bólu, z opanowanymi objawami towarzyszącymi chorobie, a rodzina może otrzymać wsparcie w trudnych chwilach utraty bliskiej osoby, rodzi refleksję nad sensem życia, choroby i śmierci. Możliwość rozmowy z lekarzem jest dla chorego bardzo istotna. Lekarz, psycholog, pielęgniarka, duszpasterz dzięki swojej wiedzy i doświadczeniu są osobami predysponowanymi do egzystencjalnych rozmów i komunikowania się z chorym i jego rodziną.

Wykładowcy, dzięki swojemu wieloletniemu doświadczeniu, przekażą cenną wiedzę, jak rozmawiać z chorymi i ich rodzinami, a w trakcie warsztatów uczestnicy, również w praktyce, przećwiczą określone przypadki.

Od kilkunastu lat, w połowie października obchodzony jest Światowy Dzień Hospicjum i Opieki Paliatywnej. W tym roku jego obchody przypadają w okresie, gdy będzie odbywać się III edycja konferencji naukowej Opieka Paliatywna i Hospicyjna – medycyna, humanizm, wolontariat – „Komunikowanie się u kresu życia”, wpisując się w misję edukacyjną uwrażliwiającą społeczeństwo na los ludzi chorych i cierpiących.

Zapraszamy do udziału w Konferencji,


Prof. dr hab. med. Wojciech Nowak
Rektor Uniwersytetu Jagiellońskiego

Prof. dr hab. med. Tomasz Grodzicki
Prorektor Uniwersytetu Jagiellońskiego-Collegium Medicum

Dr Jolanta Stokłosa
Prezes Zarządu Towarzystwa Przyjaciół Chorych
„Hospicjum im. św. Łazarza” w Krakowie

Data opublikowania: 06.10.2017
Osoba publikująca: Krzysztof Burski