E-zasoby
Lista wybranych elektronicznych źródeł informacji, pomocnych przy gromadzeniu bibliografii.
Więcej informacji o innych e-zasobach, dostępnych dla społeczności UJ, można znaleźć na stronie Biblioteki Jagiellońskiej.
Biblioteka Jagiellońska wykupiła dostęp do IBUK libra, elektronicznej czytelni książek. Warto zapoznać się z zasobami dostępnymi w ramach wykupionej licencji: informacja o IBUK libra w BJ.
W razie pyrań jesteśmy dostępni maliowo i telefonicznie:
biblioteka.ip@uj.edu.pl | (12) 663 27 54
Wyszukiwarki pełnotekstowe i bibliograficzne
Repozytorium Uniwersytetu Jagiellońskiego rejestruje dorobek pracowników UJ. W RUJ można znaleźć m.in.: pełne teksty lub informacje bibliograficzne dotyczące publikacji pracowników UJ, czasopisma wydawane na uniwersytecie, rozprawy doktorskie.
Zobacz Repozytorium Uniwersytetu Jagiellońskiego
BASE (Bielefeld Academic Search Engine) – wyszukiwarka przeszukująca zasoby repozytorów naukowych. Zawiera pełne teksty w otwartym dostępnie oraz opisy bibliograficzne. Baza dostępna jest w języku polskim. Więcej infomacji na stronie.
Centrum Otwartej Nauki (CeON):
- Biblioteka Nauki - udostępnia pełne teksty artykułów z polskich czasopism naukowych i wybrane książki naukowe z wielu dziedzin, m.in. nauk społecznych i humanistycznych.
- Otwórz książkę - cyfrowa kolekcja publikacji książkowych polskich nuakowców z róznych dziedzin w otwartym dostępie.
- Repozytorium - zawiera polskie publikacje naukowe w otwartym dostępie (artykuły, książki, materiały konferencyjne, raporty czy rozprawy doktorskie).
CORE – wyszukiwarka przeszukująca zasoby repozytoriów i czasopism naukowych w otwartym dostępnie z całego świata.
DOAJ – wyszukiwarka czasopism i artykułów naukowych w otwartym dostępnie.
Pedagogiczna Biblioteka Cyfrowa (Uniwersytet Pedagogiczny w Krakowie) zawiera materiały wydane przez Uniwersytet Pedagogiczny w Krakowie oraz publikacje historyczne – zdigitalizowane starsze pozycje z zakresu pedagogiki, psychologii, socjologii i filozofii. W PBC można znaleźć m.in.: stare podręczniki szkolne, zdigitalozowane publikacje naukowe i inne materiały. Ogólnie dostępne są tylko zasoby z domeny publicznej lub publikacje wydane na otwartych licencjach.
Zobacz Pedagogiczną Bibliotekę Cyfrową
Bibliografie artykułów z czasopism
Bibliografia Zawartości Czasopism (Biblioteka Narodowa) – opracowywana od 1947 roku, zawiera opisy artykułów z wybranych czasopsim. BZCz od 2016 roku rejestruje wszystkie artykuły z czasopism naukowych dostępnych w BN. Bibliografia dostępna jest przez wyszukiwanie w katalogu BN. Więcej informacji o bibliografii na stronie.
Zobacz Katalog Biblioteki Narodowej (od 1996)
Zobacz wersję zdigitalizowaną (od 1947 do 2004)
Baza Bibliograficzna „Pedagog” (Uniwersytet Opolski) – tworzona od 1990 roku, zawiera informacje bibliograficzne z zakresu pedagogiki opiekuńczo-wychowawczej, wychowania przedszkolnego i edukacji wczesnoszkolnej.
EDUKACJA (Dolnośląska Biblioteka Pedagogiczna we Wrocławiu) – zawiera opisy bibliograficzne artykułów z czasopism z dziedziny pedagogiki, psychologii, flozofii i socjologii.
Baza artykułów z czasopism pedagogicznych i nauk pokrewnych (Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka w Krakowie) – zawiera informacje bibliograficzne dotyczące artykułów z czasopism, gromadzonych przez PBW w Krakowie.
Bazy biograficzne
Internetowy Polski Słownik Biograficzny (iPBS) – internetowa wersja Polskiego Słownika Biograficznego wydawanego od 1935 roku. Rejestruje biogramy osób, które w znaczący sposób wsławiły się przez swoją działalność, żyjących do 2000 roku. Strona nie zawiera wszystkich biogramów dostępnych w wersji papierowej – szczegółowe informacje na stronie.
Baza Biogramów (UJ) – zawiera informacje bibliograficzne dotyczące uznanych Polaków żyjących od XVI wieku do czasów współczesnych.
Dane badawcze i statystyczne
EUROSTAT – portal udostępniający dane statystyczne dotczące Europy.
Otwarte Dane – serwis zawiera dane z polskich instytucji pubicznych. Dane są aktualizowane na bieżąco i udostępniane do ponownego użytku.
Repozytorium Danych Społecznych (RDS) - udostępnia dane społeczne jakościowe i ilościowe.
Repozytorium Otwartych Danych (RepOD) – polska baza otwartych danych badawczych z różnych dziedzin wiedzy.
Otwarte zasoby
OpenStax Polska – fundacja non-profit. Wydaje recenzowane podręczniki akademickie w wolnym dostępnie. Więcej informacji na stronie fundacji.
- Psychologia – podręcznik akademicki, wydany na podstawie Psychology 2e od OpenStax. Opisuje najważniejsze pojęcia z zakresu psychologii i jest dostosowany do polskich wymagań akademickich.
Czytelnia Fundacji Rozwoju Systemu Edukacji - zapewnia dostęp do publikacji naukowych, popularnonaukowych i czasopism z zakresu edukacji w Unii Europejskiej.