Słowo Dziekana na nowy rok akademicki

Zapraszamy do wysłuchania wystąpienia Dziekana Wydziału Filozoficznego Uniwersytetu Jagiellońskiego dr. hab. Jacka Nowaka, prof. UJ z okazji rozpoczęcia roku akademickiego 2021/2022.

Link do wystąpienia - tutaj

Droga społeczności akademicka Wydziału Filozoficznego Uniwersytetu Jagiellońskiego!

Zaczynamy dzisiaj 658 rok akademicki w naszej uczelni. Mając ogromną nadzieję, że po roku pełnym niepokojów i niepewności, uda nam się wreszcie spotkać w salach wykładowych naszej Alma Mater.

To nadal niepełna możliwość powrotu do realiów, za którymi wszyscy tęsknimy. Część zajęć, zwłaszcza wykładów, odbywać się będzie w systemie zdalnym, ale to i tak ogromna i długo wyczekiwana zmiana i nadzieja na rychły powrót do „dawnych, dobrych” czasów - spotkań w salach wykładowych, ożywionych dyskusji, nowo zawartych przyjaźni, normalnego, studenckiego życia, które – do czasu pandemii – wydawało się czymś naturalnym i niezmiennym.

Dzisiaj, bogatsi o te doświadczenia wchodzimy w nowy rok akademicki. Pełni wiary, ale i nie wolni od niepokojów. Nie możemy jeszcze ogłosić pełnego sukcesu w walce z pandemią, choć mamy już potężną broń w postaci szczepionek.  Czekamy na kolejne tryumfy nauki, w tym na skuteczne leki i sposoby eliminacji skutków pandemii.  Pozostaje nam z tych zdobyczy korzystać, w poczuciu odpowiedzialności za dobro wspólne, jakim - w tym szczególnym momencie historii - jest nasze bezpieczeństwo.

Nie odmawiając nikomu prawa decydowania o własnym zdrowiu i życiu pamiętajmy, że nasze niezaprzeczalne prawo do wolności kończy się tam, gdzie zaczyna się wolność drugiego człowieka. Naszą powinnością jest NIE STANOWIĆ ryzyka dla ludzi obok nas – naszych studentek i studentów, wykładowczyń i wykładowców, całej społeczności akademickiej. Tym jest dzisiaj solidarność – ODPOWIEDZIALNOŚCIĄ WSZYSTKICH, ZA WSZYSTKICH.

Reagujmy, kiedy ktoś nie dba o przestrzeganie wspólnie ustanowionych zasad i reguł, które pozwalają nam teraz ponownie rozpocząć rok akademicki w murach Wydziału.

Drogie studentki i studenci Wydziału Filozoficznego. Kolejny rok, a dla wielu z was pierwszy na naszej uczelni, to kolejna kartka z historii waszego życia i edukacji. Od was zależy, jak zostanie zapisana. Korzystajcie z możliwości, jakie daje wam ten czas.

Drogie koleżanki i koledzy, powracamy w wydziałowe mury, do uniwersyteckich sal w poczuciu, że nigdy nie ustaliśmy w realizacji naszej misji i naszego powołania. Jako społeczność nadal chcemy się wzajemnie wspierać w prowadzeniu wysokiej jakości badań naukowych, w pracy dydaktycznej i administracyjnej.

Społeczności Wydziału Filozoficznego Uniwersytetu Jagiellońskiego, niech to będzie owocny rok akademicki spędzony w murach naszej uczelni. Niech korytarze i sale będą pełne ożywionych dyskusji i naukowych sporów. Twórzmy i nabywajmy wiedzę, budujmy swoją intelektualną niezależność, zgłębiajmy i rozwiązujmy problemy.

Zachęcam was do aktywnego uniwersyteckiego życia, do śledzenia naszych mediów społecznościowych, stron internetowych i do włączania się w przeróżne aktywności. Zachęcam was do walki o ważne dla was sprawy i słuszne idee.

To jest ten czas! Wszelkiej pomyślności.

Data opublikowania: 04.10.2021